Ako vybrať skateboardový komplet?

Našli ste sa vo svete skateboardingu a objavujete, aký štýl jazdy bude pre vás ten pravý? V súvislosti s povahou tohto športu - teda rýchlosťou a razanciou pohybov, skokov a vplyvov, je dôležitým kritériom pri výbere kvalita jednotlivých dielov od dosky po ložiská. Či už budete pilovať triky na U-rampe, prekonávať prekážky v parku alebo sa dopravovať po meste, zamerajte sa na všetky jednotlivé časti dosky, ktoré si ďalej predstavíme.

Našli ste sa vo svete skateboardingu a objavujete, aký štýl jazdy bude pre vás ten pravý? V súvislosti s povahou tohto športu - teda rýchlosťou a razanciou pohybov, skokov a vplyvov, je dôležitým kritériom pri výbere kvalita jednotlivých dielov od dosky po ložiská. Či už budete pilovať triky na U-rampe, prekonávať prekážky v parku alebo sa dopravovať po meste, zamerajte sa na všetky jednotlivé časti dosky, ktoré si ďalej predstavíme.

Doba čítania 12 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Skúsenosti a vek jazdca

Prvým kritériom pri výbere by mali byť schopnosti a doterajšie skúsenosti jazdca, rovnako tak, ako jeho vek. Modely pre začiatočníkov kupujte vo väčších rozmeroch dosky aj koliesok, vďaka ktorým sa tak neskúsení jazdci budú cítiť oveľa stabilnejšie. Ak sa však rovno chystáte zdolávať prekážky a nacvičovať špecifické triky, budú pre vás vhodnejšie skôr užšie ľahké dosky, s ktorými sa lepšie manévruje. Deťom kupujte úmernú veľkosť k ich postave aj chodidlu. Obľúbeným kúskom sú napríklad skladné penny boardy, ktoré sa zmestia aj do školskej tašky.

Štýl jazdy

Podobne ako u ostatných športov je aj výber kompletného skateboardového vybavenia podriadený disciplíne, ktorej sa chcete venovať. Bežne sa stretnete so štyrmi štýlmi, ktoré vyžadujú rozdielne parametre výbavy a komponentov. Streetstyle definuje rozmanitá jazda po ulici alebo skateparku so súčasným prekonávaním prekážok. V takom prípade využijete kratšie dosky a úzke kolieska. Bowl (bazén) alebo U-rampu využijú milovníci skokov a rýchleho prechádzania na hranách (coping). Na takýto štýl jazdy voľte širšie dosky a kolieska zodpovedajúce tvrdosti terénu.

Pri jazdení na rampe a častých skokoch skôr oceníte širšie dosky

O niečo adrenalínovejšou zábavou bude downhill jazda vyznačujúca sa rýchlymi zjazdmi z kopca a šmykovými zákrutami. Tento štýl vyžaduje veľmi dlhé a široké dosky, mäkké a veľké kolieska. Nezabudnite ani na vhodnú obuv s dobrou podrážkou. A nakoniec krátka zmienka aj o príbuznom longboarde. Ak plánujete prekonávať rôzne dlhé vzdialenosti predovšetkým v meste, kúpte si extra dlhú dosku so širokými kolieskami.

Doska

Najvýraznejšou časť skateboardu je doska, ktorá prichádza do priameho kontaktu s nohou. Dosku môžete kúpiť buď opatrenú všetkými ďalšími komponentmi (teda ako hotový model), alebo samostatne.

Tvar

Aj keď nezačíname tým najdôležitejším parametrom dosky, je dobré na začiatok poznať základné konštrukčné názvoslovie. Doska skateboardu je z jednej strany zakončená pätkou, nazývanou tail, a z druhej špičkou, známou ako nose. Obe časti sú mierne zaoblené a ohnuté smerom nahor. U štandardných modelov býva nose o niečo dlhšia než tail. Väčšinou sa však jedná o drobný rozdiel, oveľa dôležitejšia je celková symetria a možnosť kopať ako ľavou, tak pravou nohou.

  • Twin-Tip: tvar dosky na streetové jazdenie, špička je od chvosta takmer na nerozoznanie

  • Bowl: klasický Popsicle podlhovastý nemenný tvar vhodný na bowl

  • Shaped: niečo medzi Twin-Tipom a Bowlovým prevedením, retro vzhľad, vhodný ako na rampu, tak do ulice

  • Cruiser: mierne zahnutý tail a nose, ostrejšia spička, ideálny do mesta na prepravu

Veľkosť

Kľúčovým parametrom pri výbere bude šírka a dĺžka dosky, ktoré sa uvádzajú v palcoch ("). Zvolená šírka ovplyvňuje celkovú stabilitu dosky, manévrovateľnosť a ďalšie jazdné vlastnosti. Bežné skateboardy pre priemerné postavy dosahujú 8", jazdci, ktorých výška je okolo 160 cm by však mali skôr voliť užšie, napríklad 7" dosky. Všeobecne možno teda povedať, že širšie dosky (8,2“ a viac) sú vhodné pre začiatočníkov robustnejšej postavy a milovníkov skákania a jazdenia na rampe. Naopak užšie dosky (7,5") lepšie padnú menším a ľahším postavám a jazdcom skôr technického štýlu. Ako je z opisu zrejmé, vždy okrem veľkosti postavy záleží aj na charaktere jazdy.

Ďalším, aj keď menej podstatným ukazovateľom jazdných vlastností, bude dĺžka. Tá sa najčastejšie pohybuje okolo 32“ pre dospelých a 28" pre deti. Dĺžku možno odvodzovať podľa výšky postavy jazdca, pričom platí, čím širšia doska, tým aj dlhšia. Od toho sa ďalej odvíjajú vyššie popísané vlastnosti. Kratšie dosky sa ľahšie otáčajú, ale poskytujú menej dopadového miesta pri skokoch.

Zakrivenie

Pozdĺžne prehnutie konštrukcie, čiže concave/konkáva, dovoľuje väčšiu kontrolu nad doskou, rýchlejšie prevedenie trikov a presné umiestnenie chodidiel. Mieru prehnutia možno rozlišovať v troch stupňoch. Prvá úroveň sa nazýva Mellow. Jedná sa o takmer rovnú dosku umožňujúcu maximálnu kontrolu nad doskou na úkor istej straty pohyblivosti, napríklad pri otáčaní do flipu. Stredná konkáva nazývaná Medium je všeobecne najpoužívanejšia a tiež najvhodnejšia pre začiatočníkov. Dobre sa na nej robia triky aj so zachovaním dostatočnej stability. Najvyšší stupeň prehnutia Steep alebo tiež High je ideálny na flip triky, teda vhodný pre skúsených jazdcov. Prináša rýchlejšie reakcie dosky, ktoré však neodpúšťajú chyby.

Skúsení jazdci môžu oceniť výrazné prehnutie, ktoré je citlivé na akýkoľvek náznak zmeny pohybu

Materiál

Na výrobu dosiek sa najčastejšie používa odolné a tvrdé javorové drevo, prípadne namiesto kanadského javora, menej kvalitný čínsky javor, dub či buk. Okrem dreva sa môžete stretnúť s plastovým prevedením z laminátu a PVC. Takéto modely (typicky penny boardy) sú vhodné do mesta vďaka svojej ľahkosti, na triky si ich pravdepodobne ale nezvolíte. Drevené výrobky sú lepené buď lepidlom na vodnej báze alebo epoxidovou živicou. Celkovo sú tvorené až deviatimi vrstvami dyhy stlačenými k sebe. Čím viac vrstiev, tým bude daný model ťažší a pevnejší. Vrstvy by však mali byť čo najtenšie, aby nebola doska príliš ťažká, avšak so zachovaním pevnosti.

Kolieska

Na výslednú stabilitu a rýchlosť majú bezprostredný vplyv tiež kolieska. Štandardne sa vyrábajú z tvarovaného polyuretánu, ktorý je dostatočne odolný aj voči častým dopadom. Aj keď kvalitné kolieska znesú veľa, treba ich po čase intenzívneho užívania vzájomne prehodiť. Najviac namáhané sú tie v oblasti päty. Kolieska možno samozrejme kúpiť tiež samostatne. V súvislosti s rýchlosťou a kvalitou koliesok rozlišujeme predovšetkým ich tvrdosť, priemer a typ ložísk.

Priemer

Veľkosť koliesok sa udáva v milimetroch a možno ľahko rozdeliť do troch kategórií. Čím menšie kolieska váš skateboard bude mať, tým bude flexibilnejší pri odraze. Popri tom veľké kolieska si lepšie poradia s nerovnosťami a rýchlejšie vás dopravia z miesta na miesto.

  • 50-53 mm: vyššia stabilita, ideálny na street a technický skate, do skateparkov, pomalší

  • 54-59 mm: univerzálne prevedenie, vhodné aj pre začiatočníkov, robustnejšie postavy, určené pre jazdenie na vertikálnej rampe, ale aj skateparku

  • 60 mm a viac: najrýchlejší typ, vhodný aj do hrubšieho terénu, pre longboardy a cruisery

Tvrdosť

Podobne ako veľkosť aj tvrdosť určuje výslednú rýchlosť, a navyše aj priľnavosť. Hodnota tvrdosti sa udáva číslom a písmenami A, menej častejšie B. Škála tvrdosti označená písmenom A meria 103 bodov, škála s písmenom B meria o 20 bodov menej, hodnota 100 A sa teda rovná hodnote 80 B. Čím vyššie číslo (96 a vyššie), tým budú kolieska tvrdšie, rýchlejšie a skôr určené na rovné povrchy. Na hrubom by sa ľahko zasekli. Najlepšiu priľnavosť majú mäkké kolieska (78 A), ktoré sú vhodné do nerovného terénu napríklad pre jazdu po meste. Začiatočníci by si mali kupovať kolieska tvrdé aspoň 88 A-99 A.

Tvrdosť koliesok

Charakteristika

Typ povrchu

78 A - 87 A

najmäkšie, väčšia priľnavosť

longboardy, cruisery, do terénu

88 A - 95 A

tvrdé, rýchlejšie, dobrá priľnavosť

street skate, hrubší terén

96 A - 99 A

tvrdé, veľmi rýchle, univerzálne prevedenie, vhodné aj pre začiatočníkov

hladký povrch

101 A a viac

veľmi tvrdé, pre skúsených jazdcov, najmenšia priľnavosť

hladký suchý povrch

Ložiská

Každé koliesko je vybavené dvoma ložiskami, celkom teda skateboard obsahuje 8 kusov. O ich presnosti vypovedá ABEC koeficient (1-9) vyjadrujúca maximálne povolené odchýlky od presných rozmerov. Čím vyššie číslo je namerané, tým lepšiu presnosť výrobok vykazuje. Za minimálnu hranicu kvalitného výrobku možno považovať hodnoty ABEC 3. Bežne sa stretnete s hodnotami 3-7 (v škále sa nachádzajú iba nepárne čísla). Vyššie čísla lepšie udržujú konštantnú rýchlosť. Na ich výrobu sa využíva buď lacnejší kov, alebo kvalitnejšia keramika. Keramické ložiská nemajú hodnotenie ABEC, sú považované za trvanlivejšie, rýchlejšie a ľahšie čistiteľné.

Trucky

V neposlednom rade sa budeme podrobne venovať tiež podvozku, náprave či trucku. Aj ten môžete zaobstarať samostatne v sekcii Skateboard, začiatočníkom sa však skôr odporúča zaobstarať hotový komplet. Trucky neslúžia len na držanie celej konštrukcie, zaisťujú tiež bezproblémové zatáčanie. Celý podvozok tvorí centrálna skrutka kingpin a pružné gumičky silentblocky umožňujúce stlačením trucku jeho zahnutie.

Práve pri zatáčaní hrajú trucky podstatnú úlohu v celej konštrukcii

Šírka

Pokiaľ si skateboardový komplet zostavujete sami, optimálnu šírku trucku vyberte podľa šírky príslušnej dosky. Pre palcové dosky teda vyberajte ideálne palcové trucky. Malé odchýlky nevadia, len sa skôr oplatí zhotovovať komponenty aspoň od jedného výrobcu. Značky sa totiž vo svojom číslovaní nemusia vždy zísť. Niektorí napríklad uvádzajú šírku trucku bez osí, iní vrátane nich.

Výška

Podľa rozdielnych výšok kolies rozlišujeme tri rôzne výškové profily podvozku. Low nízky stupeň je určený pre malé kolesá ideálne s veľkosťou 50-53 mm. Tento typ podvozku vykazuje vysokú mieru stability pri flip. Stredná veľkosť označovaná ako Mid je vhodná do parku aj na street štýl vďaka svojej univerzálnosti. Používa sa na kolieska o veľkosti 53-56 mm. Posledným stupňom je High profil určený pre veľké kolesá meracie viac ako 56 mm.

Tvrdosť gumičiek

Gumičky fungujúce na trucku ako pružina by mali vyhovovať najčastejšiemu štýlu vašej jazdy. Tvrdšie gumičky sú síce stabilnejšie, zato pri prenose váhy do zákruty reagujú ťažkopádnejšie. Pri manévroch treba nadvihnúť prednú pätku. Mäkké gumičky dobre zatáčajú, ale o to horšie držia stabilitu. Používajú sa skôr na carving a cruising.

Na čo sa zamerať

Špeciálne prevedenie

Okrem klasických skateboardov si môžete zaobstarať aj menej časté prevedenie, ktoré bude lepšie zodpovedať vašim individuálnym požiadavkám. Na trhu nájdete celý rad modelov vhodných špeciálne do mesta, na dlhé prejazdy, alebo napríklad vyvádzanie pred školou.

Waveboardy

Možno ste už v ponuke narazili na špeciálne vlnité prevedenie, ktoré sa od bežných skateboardov značne líšilo. Reč bude o WAVEBOARD, ktoré sú tvorené dvoma doskami spojenými oceľovou tyčou. Ďalším charakteristickým rysom sú nezávisle na sebe otočné kolieska o 360°. Vďaka takto riešenej konštrukcii je aj pohyb na waveboarde úplne odlišný, skôr pripomínajúci vlnenie (odtiaľ názov wave - vlna). Princíp jazdy spočíva v pohupovaní nôh do strán, bez toho, aby sa dotyčný musel akokoľvek odrážať. Pohyb na takomto zariadení zlepšuje celkovú koordináciu a poskytuje dobrú prípravu pre ďalšie športy. Bude tak skvelým darčekom napríklad pre školáka.

Longboardy

Zjednodušene povedané - zväčšením skateboardu dostaneme longboard, ktorý sa využíva predovšetkým v mestách, dlhých chodníkoch a cestách. Na tento účel sa longoardy ešte ďalej rozdeľujú na cruisery, pintaily alebo napríklad surfskaty. Ak je pre vás lákavejšie zdolávanie väčšej vzdialenosti, zabrúste do ponuky longboardov a nechajte si ďalej poradiť s výberom v radcovi Ako vybrať longboard.

Pennyboard

Mladšia generácia určite ocení hravé pennyboardy, ktoré sú o dosť kratšie, ako klasické skateboardy. Najčastejšie sa vyrábajú z plastu a vzhľadovo pripomínajú vďaka zaobleniu do špičky skôr zmenšené longboardy. Takto ľahké prevedenie sa mladým jazdcom zmestí bez problémov aj do batohu, preto môžu pennyboard kedykoľvek upratať, či bez väčšieho úsilia preniesť v ruke. Mimo to tieto drobné modely vynikajú aj vyššou stabilitou.

Nosnosť

Pri nákupe vybraného modelu si nezabudnite skontrolovať maximálnu nosnosť. Tá sa dokáže premieňať od mini modelov pre deti, rádovo do 25 kg, po bytelné prevedenie, ktoré unesie aj 100 kg. Keďže je doska veľmi namáhaným komponentom, odporúčame rovnako, ako u všetkých iných zariadení, maximálne hodnoty nosnosti bez výnimky dodržiavať.

Detské modely môžu vážiť len pár kilogramov a uniesť maximálne 25 kg

Ďalšie komponenty

Väčšina skateboardov je ďalej vybavená gripom. Ide o špeciálnu protišmykovú podložku pripomínajúcu brúsny papier. Tá sa nalepí na hornú stranu dosky a uľahčí ovládateľnosť pri trikoch. Gripy možno zohnať v rôznych hrúbkach aj farebných prevedeniach. Čím hrubšie, tým pochopiteľne lepšia stabilita, avšak počítajte s rýchlejším ošúchaním topánok. Medzi trucky a dosku sa môžu ďalej vkladať špeciálne tlmiace podložky tiež nazývané shochpads. Tie sa skôr využívajú na longboardy a cruiseri pre zlepšenie jazdných vlastností a celkové predĺženie životnosti celej dosky.

Doplnky a príslušenstvo

Dnes už pre rad generácií nepredstavuje skateboarding iba zábavnú športovú aktivitu, ale aj určitý životný štýl. So skateboardmi je spojený rad módnych kolekcií od značkových mikín s kapucňou, tematických tričiek, šiltoviek flexfit, až po typickú skate obuv so širším priehlavkom. Stále sa však jedná o viac či menej extrémnejší šport, preto nesmieme zabúdať ani na základnú bezpečnosť. Tá by mala zahŕňať aspoň prilbu na skate, prípadne aj chrániče na kolená a lakte. Deťom môžete ďalej zaobstarať aj vystužené rukavice.

Na skateboard existuje množstvo štýlových doplnkov od šiltoviek po opasky

Údržba ložísk

Najväčšiu starostlivosť by ste mali venovať údržbe ložísk a to nielen po jazde v daždi. Tiež prach a iné drobné nečistoty zanášajú kolieska a zhoršujú jazdné vlastnosti celého skateboardu. Kolieska je pred čistením potrebné demontovať z osi korčúľ a následne ložiská vysunúť. To nemusí ísť vždy jednoducho. V takomto prípade využite nahriatie koliesok, napríklad prostredníctvom fénu. Ložiská tak skôr povolia a dajú sa hladšie vysunúť. V závislosti na danom vyhotovení otvorte ložisko a pomocou starej zubnej kefky vyčistite špeciálnym čističom na to určeným. Ak nemáte po ruke vhodný čistič, svoju prácu dobre odvedie aj mydlová voda alebo benzín. Ložiská po očistení dôkladne vysušte, premažte olejom a opäť uzavrite.